Prednison en prednisolon
Prednisolon gaat slechts in kleine hoeveelheden over in de moedermelk. De relatieve kinddosis bij doseringen tot 80 mg per dag bedraagt 1 tot 5%. Nadelige effecten op de zuigeling zijn niet gemeld, ook niet na eenmalige of kortdurende toediening van hogere doseringen.
Wanneer predniso(lo)n over een langere periode moet worden gebruikt, bijvoorbeeld als behandeling van een auto-immuunziekte, kan worden overwogen om na inname 3 tot 4 uur te wachten met voeden.
Hydrocortison
Hydrocortison is hetzelfde als het lichaamseigen cortisol, dat bij de mens het belangrijkste circulerende bijnierschorshormoon is. Cortisol komt van nature voor in de borstvoeding. Er is geen onderzoek gedaan naar de hoeveelheid in de borstvoeding na inname van hydrocortison.
Methylprednisolon
Bij het gebruik van methylprednisolon intraveneus gedurende enkele dagen, wordt geadviseerd tot vier-zes uur na de toediening te kolven en de melk weg te gooien.
Betamethason, dexamethason en triamcinolon
Met het systemische gebruik van betamethason, dexamethason en triamcinolon is geen ervaring opgedaan tijdens de borstvoeding. Uit onderzoek blijkt dat andere corticosteroïden slechts in geringe mate overgaan in de moedermelk. Kortdurend gebruik van een normale dosis leidt waarschijnlijk niet tot nadelige effecten bij de zuigeling. Langdurig gebruik kan beter worden vermeden vanwege het ontbreken van ervaring, de sterke werking en de hogere biologische beschikbaarheid. Een case-report beschrijft een sterke afname van de borstvoeding na een hoge dosis triamcinolon in depotvorm.
Informatie over de cutane toepassing is te vinden op de pagina over corticosteroïden op de huid.
Informatie over de toepassing bij astma is te vinden op de pagina over corticosteroïden per inhalatie bij astma.
Informatie over de rectale toepassing is te vinden op de pagina over corticosteroïden bij chronische darmontsteking
Laatst bijgewerkt op 12-03-2019