Verkleuring van benen na vaccinatie

Overzicht

Na vaccinatie kan een rode, blauwe of paarse verkleuring van één of beide benen en/of voeten ontstaan. De verkleurde benen ontstaan het vaakst bij baby’s na de eerste of tweede vaccinatie. Meestal ontstaat deze verkleuring 3 tot 4 uur na vaccinatie. Het been of de voet is soms ook gezwollen en vaak huilen kinderen er hard bij. De verschijnselen verdwijnen vanzelf binnen enkele uren. Soms ontstaan hierna puntbloedingen op de benen. Deze ontstaan binnen een week na de verkleuring en trekken na een paar dagen tot weken weg. Deze verkleurde benen zijn onschuldig, maar kunnen wel zorgen voor ongerustheid bij de ouders. Als het kind puntbloedingen heeft op andere plaatsen dan het been, overleg dan zo snel mogelijk met de huisarts. Overleg ook als puntbloedingen op de benen samen gaan met hoge koorts en/of suf zijn. [1, 2]

arrow icon

Het is niet bekend hoe verkleurde benen ontstaan
Een nog niet optimaal werkend autonoom zenuwstelsel bij jonge kinderen zou mogelijk de oorzaak zijn. Hierdoor kan na een prikkel, zoals een injectie, een toegenomen doorbloeding van de huid ontstaan. Maar ook verminderde doorbloeding van de huid is mogelijk. Dit leidt tot verkleuring van de benen [1-3].

Verkleurde benen kunnen zich op verschillende manieren uiten
De plaats van het optreden kan verschillen. De verkleuring kan optreden aan één of beide benen, of één of beide voeten. Aan de armen wordt het minder vaak gezien. De verkleuring is meestal scherp begrensd en kan het hele been betreffen inclusief de voet, maar ook alleen het boven- of onderbeen, alleen de voeten, of de benen in combinatie met een deel van de onderbuik (broekvorm). De verkleuring kan rood of paars zijn en warm aanvoelen, of blauw/blauwpaars en koud aanvoelen. De verkleuring gaat vaak samen met zwelling. De verkleuring kan ook ontstaan in het been waarin de vaccinatie niet gezet is. Na de verkleuring kunnen er puntbloedingen te zien zijn. Dit komt het meest voor bij de rode of paarse, warme vorm [1, 2].

arrow icon
  • Kemmeren JM, Vermeer-de Bondt PE, van der Maas NA. Discolored leg syndrome after vaccination--descriptive epidemiology. Eur J Pediatr. 2009-01-01;168(1):43-50
  • Rümke HC, Phaff T. Verkleurde benen na zuigelingenvaccinaties Tijdschrift Jeugdgezondheidszorg. 2016-07-14;48(4):32-36
  • Vijoo M, Raja R, Venkatesh C. Dengue hemorrhagic fever with discolored leg syndrome in a neonate. Indian J Pediatr. 2014-08-01;81(8):833-4

Laatst bijgewerkt op 10-01-2021