Voorlopige resultaten bijwerkingen prik tegen RS-virus
De eerste resultaten van het vragenlijstonderzoek RVP monitor 2025 laten zien dat de meeste kinderen geen klachten ervaren na de prik tegen het RS-virus (RSV). De voorlopige analyses zijn gebaseerd op gegevens van ruim 4.500 kinderen uit zowel de groep kinderen geboren binnen als buiten het RSV-seizoen.
Update 14 sept 2026: het klachtenpatroon bij de groep kinderen geboren buiten het RSV-seizoen kan mogelijk beïnvloed zijn doordat 18% één of meerdere andere vaccinaties heeft gehad naast de prik tegen het RS-virus. Dit is toegevoegd aan het nieuwsbericht en desbetreffende infographic.
Met de RVP monitor 2025 onderzoekt Bijwerkingencentrum Lareb ervaringen van ouders en verzorgers na immunisatie tegen het RS-virus. Sinds 2025 maakt deze immunisatie onderdeel uit van het Rijksvaccinatieprogramma.
Lees hier meer over de bijwerkingen van de prik tegen het RS-virus.
Kinderen geboren in het RSV-seizoen
De gegevens van 1.741 kinderen geboren op 1 oktober 2025 t/m 31 maart 2026 zijn geanalyseerd. De meeste kinderen (84%) ervaarden geen klachten na de immunisatie. Per deelnemer werden gemiddeld 0,27 klachten gerapporteerd. De meest gerapporteerde klachten waren:
- meer huilen (4,4%)
- prikkelbaarheid (4,0%)
- reacties op de prikplek (2,8%)
Kinderen geboren buiten het RSV-seizoen
Daarnaast zijn de gegevens van 2.797 kinderen meegenomen die geboren zijn op 1 april t/m 30 september 2025. Zij ontvingen de prik tegen het RS-virus vlak voor de start van het RSV-seizoen. De meeste kinderen (68%) ervaarden ook geen klachten na de prik. De kinderen die buiten het RSV-seizoen zijn geboren ervaarden wel vaker klachten dan de kinderen die in het RSV-seizoen zijn geboren. Gemiddeld werden 0,72 klachten per deelnemer gerapporteerd. Klachten die het vaakst gerapporteerd werden waren:
- meer huilen (12,2%)
- prikkelbaarheid (9,4%)
- lusteloosheid (8,8%)
Naast de prik tegen het RS-virus heeft 18% van de kinderen nog één of meerdere andere vaccinaties gehad. Dit kan mogelijk het klachtenpatroon beïnvloeden.
Vervolg van het onderzoek
Dit zijn de eerste, voorlopige resultaten. Het onderzoek loopt door. De definitieve resultaten kunnen daarom nog veranderen wanneer meer gegevens beschikbaar zijn.
Klik op onderstaande infographics voor meer informatie over de resultaten.

